Lista aktualności
Certyfikaty w Nadleśnictwie Przedborów
Certyfikat PEFC i FSC dla RDLP w Poznaniu
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu posiada certyfikat FSC oraz PEFC.
FSC® – Forest Stewardship Council®, to międzynarodowa organizacja promująca odpowiedzialne gospodarowanie zasobami leśnymi świata. Skupia ona właścicieli i zarządców lasów, organizacje społeczne i przyrodnicze, firmy przetwórstwa drzewnego i papierniczego, sieci handlowe i osoby prywatne dla których ważna jest odpowiedzialna gospodarka leśna. FSC® powstało w 1993 roku.
Standardy opisują zasady kontroli przepływu surowca z lasu do ostatecznego konsumenta w sposób, który gwarantuje, że produkty oznakowane LOGO FSC® faktycznie pochodzą z lasów spełniających wymogi FSC®.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu 1 stycznia 2003 roku otrzymała pierwszy certyfikat potwierdzający, że drewno pochodzące z naszych obszarów leśnych spełnia standardy uzgodnione przez członków organizacji FSC®.
W 2024 roku na terenie RDLP w Poznaniu miał miejsce audyt certyfikujący, w efekcie którego otrzymaliśmy certyfikat o numerze SGSCH-FM/COC-012122, ważny od 15 marca 2025 do dnia 14.03.2030. Certyfikat nadawany jest na 5 lat, w czasie których przynajmniej corocznie jednostka certyfikująca sprawdza zgodność postępowania certyfikowanego ze standardami systemu FSC®. Szczegółowe informacje i dokumenty dotyczące FSC® dostępne są na stronie oraz fsc.org.
W związku z wznowieniem certyfikacji FSC zapraszamy do konsultacji społecznych dot. wyznaczenia obszarów o szczególnych wartościach ochronnych - HCV kategorii 4.3 oraz 6.2 na terenie Nadleśnictwa Przedborów
HCV 4.3 Ochrona innych lokalnie istotnych usług ekosystemowych zidentyfikowanych przez zarządcę, które występują w jednostce gospodarowania. Usługi ekosystemowe to korzyści, jakie ludzie czerpią z natury.
Lasy zapewniają społeczeństwu szeroki zakres korzyści, od obiegu czystej wody, po żyzną glebę i sekwestrację dwutlenku węgla. Konsultacje mają charakter ciągły Obejmują one: a. usługi zaopatrzenia, takie jak żywność, produkty leśne i woda; b. usługi regulacyjne, takie jak regulacja powodzi, susz, degradacji gleby, jakości powietrza, klimatu i chorób; c. usługi wspierające, takie jak tworzenie gleby i obieg składników odżywczych; d. oraz usługi i wartości kulturowe, takie jak korzyści rekreacyjne, duchowe, religijne i inne korzyści niematerialne (lasy o zwiększonej funkcji społecznej).
HCV 6.2. Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, gospodarczym lub religijnym dla tradycyjnej kultury społeczności lokalnych, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie z tymi społecznościami.
Obszarami HCV 6.2 mogą być: - miejsca pamięci (cmentarze, pomniki); - miejsca kultu religijnego; - oraz inne miejsca i obszary wskazane przez społeczności lokalne (sama wartość rekreacyjna lasów nie jest wystarczającą podstawą do uznania HCV 6.2.).
Konsultacje mają charakter ciągły. "Kwestionariusz zgłaszania uwag/wniosków" znajduje się w materiałach do pobrania. Zapraszamy do zgłaszania uwag oraz propozycji.
Certyfikat nr PL PEFC-15/0245 obowiązuje od 13 lipca 2024 r. do 12 lipca 2027 r.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu została oceniona i certyfikowana jako spełniająca wymagania - Norma Krajowa PEFC PL 1003:2012 v.2 “Zrównoważona gospodarka leśna – wymagania".
Wiecęj informacji o cerytyfikacji PEFC pod adresem: https://www.pefc.pl/