Wydarzenia Wydarzenia

Lasy Państwowe - zapraszamy

Po zdrowie z nordic walking czyli kolejna odsłona wakacji w lesie.

W dniu 29 czerwca 2013 roku w nadleśnictwie Przedborów na „Placu pod dębem" odbyła się długo oczekiwana impreza, która wspaniale wpisała się w kalendarz akcji promocyjnej „Lasy Państwowe - zapraszamy".

Nasza impreza to również kontynuacja wakacji w lesie, podczas których chcieliśmy zachęcić wszystkich którzy aktywnie lubią wypoczywać do odwiedzania lasu, ale nie tylko po to aby podziwiać przyrodę i oddychać czystym, świeżym powietrzem. To przede wszystkim sport, rekreacja i rehabilitacja.

Taki cel przyświecał naszym poczynaniom, kiedy postanowiliśmy zorganizować „marsz z kijkami" czyli coraz bardziej popularną formę aktywnego wypoczynku nordic walking.

Dzięki „odgórnym" układom udało nam się jak mówią meteorolodzy trafić w „okno pogodowe" dzięki czemu było słoneczna i ciepło co szczególnie sprzyjało wypoczynkowi.

W pierwszej części jak mówią niektórzy „oficjalnej" przedstawione zostały referaty tematyczne. Rozpoczął pan nadleśniczy Wojciech Bąk, który pokazał co my leśnicy mamy na myśli kiedy mówimy, że las jest otwarty dla wszystkim, że to nie tylko swoboda i dowolność w poruszaniu się po lesie, ale to także branie odpowiedzialność za korzystanie z jego dobrodziejstw.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. dr nauk medycznych Janusz Tarchalski, który przedstawił bardzo ciekawą prezentacją o współczesnych chorobach cywilizacyjnych czyli choroby układu krążenia, cukrzyca, miażdżyca czy coraz częściej występująca otyłość. Pani Monika Chatian pokazała w swojej prezentacji z jakich form rehabilitacji możemy skorzystać kiedy niestety już któreś z tych schorzeń nas „dopadnie".

Ale tak jak w nazwie imprezy głównym punktem programu było „zdrowie z nordic walking". Tę część objął swoim patronatem pan Jakub Janiak, który jako doświadczony trener w tej dyscyplinie przedstawił sporej grupie przybyłych sympatyków na czym polega spacer z kijkami, jak należy umiejętnie poruszać się na trasie, a przede wszystkim jakie taka forma sportu ma znaczenie w naszym życiu.

Po wysłuchaniu wcześniejszych referatów spora grupa chodziarzy nordic walking przebyła niespełna 5 km trasę, która dla niektórych okazała się nie lada wyzwaniem, a to głównie ze względu na wzniesienia na trasie. Wszystkim jednak ta sztuka się udała, a trzeba dodać, wśród uczestników były osoby w wieku 77 lat jaki 5 latki. Dla nich właśnie organizatorzy ufundowali specjalne nagrody, jak również dla tych którzy w ocenie pana Janiaka pokazali najlepszą technikę chodu.

Po sportowych wyczynach wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z posiłku, który na pewno częściowo zregenerował utracone kalorie, a przy akompaniamencie zespołu muzycznego była okazją powtórnie „oddać" zdobyte kalorie.


Inne wydarzenia Inne wydarzenia