Lista aktualności
Lasy bliżej samorządów
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, podobnie jak inne dyrekcje regionalne w kraju, od tego roku przekazuje raport o działalności nadleśnictw położonych na terenie województwa wielkopolskiego do Przewodniczącego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Obowiązek ten wynika z Zarządzenia nr 115 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 18 września 2024 r. i stanowi krok w stronę pogłębienia dialogu pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego a strukturami Lasów Państwowych.
W miesiącu kwietniu 2025 r. Nadleśniczy Nadleśnictwa Przedborów przesłał informację o działalności nadleśnictwa w 2024 rok oraz o planach na rok 2025 r., poszczególnym gminom znajdującym się w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa.
Samorządy to nasz bliski, kluczowy i naturalny partner dlatego w tym roku po raz pierwszy przekazaliśmy raport ze swojej działalności. Traktujemy go jako narzędzie dialogu, który leśnicy pragną prowadzić ze stroną społeczną w celu realizacji polityki zrównoważonego rozwoju. Chcemy być transparentni, aby społeczeństwo mogło dowiadywać się o naszej działalności i o naszych zamierzeniach oraz o wpływie naszych działań na gospodarkę, klimat i stosunki wodne. Chcemy aby strona społeczna również miała wpływ na to co robimy, dlatego prowadzimy w zakresie naszej działalności liczne konsultacje o charakterze społecznym.
Przesłaliśmy raport z naszej działalności 13 gminom, które znajdują się na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Przedborów. Były to gminy: Bolesławiec, Czajków, Czastary, Doruchów, Galewice, Grabów nad Prosną, Kobyla Góra, Kraszewice, Łubnice, Mikstat, Ostrzeszów, Sokolniki, Wieruszów. Dane przygotowywaliśmy samodzielnie lub we współpracy z sąsiednimi nadleśnictwami (Antonin, Syców, Taczanów)których to teren administracyjny również obejmował teren danej gminy. Miało to miejsce w przypadku gmin: Doruchów, Grabów nad Prosną, Kobyla Góra, Mikstat, Ostrzeszów.
W raporcie zawarto ogólne informacje o nadleśnictwie takie jak: położenie nadleśnictwa, struktura organizacyjna, jego zasoby, przyroda i formy ochrony przyrody, zagrożenia , działalność edukacyjna czy współpraca ze szkołami czy samorządami. Przedstawiono również czym jest plan urządzania lasu oraz jak nadleśnictwo realizuje jego założenia. W części szczegółowej przesłanych raportów przedstawiono dane dotyczące: pozyskania drewna, odnowienia lasu, hodowli i ochrony lasu, roli i funkcji lasów społecznych, zakupów gruntów pod zalesienia i odnowienia czy działalności na rzecz społeczności lokalnych. Informacje szczegółowe przedstawiono w odniesieniu do nadleśnictwa oraz w odniesieniu do gminy, której raport przesyłano.
W ramach transparentności przekazaliśmy również informacje o fakcie, gdzie można uzyskać dane o naszej działalności. Przykładowo przesłaliśmy informacje o możliwości korzystania z Banku Danych o Lesie (również w wersji mobilnej).
Wysyłając raporty z działalności zgłosiliśmy gotowość do udziału w sesjach Rad Gmin w celu szczegółowego omówienia raportu i odpowiedzi na nasuwające się wątpliwości. Do tej pory uczestniczyliśmy w dwóch takich spotkaniach. W gminach Galewice oraz Sokolniki.
Uważamy, że jest to początek naszego dialogu ze społeczeństwem i zamierzamy go kontynuować w następnych latach ponieważ debata i konsultacje o środowisku lokalnym mają szczególną wartość. Daje nam to poczucie odpowiedzialności i realnej oceny skutków podejmowanych przez nas decyzji w oparciu o oczekiwania społeczne
Raport jako narzędzie współpracy
Celem nowej praktyki jest uproszczenie komunikacji i zwiększenie transparentności działań Lasów Państwowych. Samorządy wojewódzkie to nasi naturalni partnerzy – wybrani w demokratycznych wyborach, reprezentują stronę społeczną i lokalne interesy. To właśnie do nich trafia roczny raport, zawierający informacje o gospodarce leśnej, ochronie przyrody, działaniach rekreacyjnych i inwestycyjnych oraz planach na kolejne miesiące.
"Traktujemy ten dokument jako zaproszenie do rozmowy i współpracy, nie tylko w kontekście zarządzania zasobami naturalnymi, ale również wpływu lasów na klimat, lokalną gospodarkę i stosunki wodne. Uważamy, że dialog regionalny, prowadzony w duchu odpowiedzialności, jest kluczowy dla podejmowania decyzji przynoszących długofalowe korzyści społeczno-środowiskowe" - mówi dr inż. Kwiryn Naparty, dyrektor RDLP w Poznaniu.
Lasy w województwie wielkopolskim – liczby i struktura
Na terenie województwa wielkopolskiego znajduje się łącznie 665 053,71 ha lasów zarządzanych przez Lasy Państwowe. To obszar niemal jednej dziesiątej powierzchni całego regionu.
Za ten obszar odpowiada kilka dyrekcji regionalnych Lasów Państowowych (ich granice nie pokrywają się bowiem z granicami województw):
Lasy w zarządzie LP to niemal jedna dziesiąta powierzchni Wielkopolski.
- RDLP w Poznaniu – 360 814,83 ha
- RDLP w Pile – 252 583,06 ha
- RDLP w Szczecinie – 28 271,73 ha
- RDLP w Zielonej Górze – 21 012,35 ha
- RDLP w Toruniu – 1 756,87 ha
- RDLP w Szczecinku – 614,87 ha
Dla RDLP w Poznaniu, która koordynuje działania 25 nadleśnictw oraz Leśnego Ośrodka Szkoleniowego w Puszczykowie, raport stanowi również szansę na pokazanie efektów wspólnej pracy leśników i lokalnych społeczności.
Leśnictwo – więcej niż gospodarka
Lasy Państwowe zarządzają dziś ponad 7,6 mln ha gruntów w całym kraju, co stanowi blisko 25% powierzchni Polski.
To nie tylko lasy – to także ludzie, miejsca pracy, drewno będące strategicznym i ekologicznym surowcem, rekreacja i ochrona przyrody. RDLP w Poznaniu, podobnie jak inne regionalne dyrekcje, działa na wielu polach – od dostarczania drewna, ochrony lasu przed pożarami, zabezpieczania siedlisk chronionych gatunków, po realizację inwestycji z zakresu retencji wodnej i edukacji przyrodniczej.
Z myślą o przyszłości
"Wierzymy, że dobre partnerstwo ze stroną samorządową jest podstawą mądrego zarządzania lasami. Przekazując raport, otwieramy się na konstruktywną dyskusję i współpracę, której celem jest zrównoważony rozwój regionu oraz troska o zasoby naturalne – nie tylko dziś, ale również dla przyszłych pokoleń" - podkreśla dr inż. Kwiryn Naparty, dyrektor RDLP w Poznaniu.