Lista aktualności Lista aktualności

Wypoczynek w lesie i nie tylko.

Plac „Pod dębem” w Przedborowie.

To piękne i spokojne miejsce, stworzone przede wszystkim z myślą o turystach wypoczywających w lesie. Pełni również funkcje leśnej wiaty edukacyjnej.
Plac jest położony na terenie leśnictwa Wanda, w drzewostanie mieszanym. W centralnej jego części rośnie potężny Dąb szypułkowy – pomnik przyrody. Plac jest wyposażony m.in. w dwie duże wiaty
z miejscem na ognisko oraz plac zabaw dla dzieci.
W 2010 r. przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wybudowane zostało zadaszenie w kształcie liścia dębu i zaplecze socjalne. Jednorazowo obiekt może pomieścić około 300 osób.
Dodatkową atrakcją jest przebiegająca bezpośrednio przy placu trasa do jazdy konnej, znajdująca się nieopodal leśna ścieżka edukacyjna oraz trasy do nordic walking. Plac Pod dębem jest również początkiem tras  do biegów orieenteringowych. Biegi kierowane są dla każdego bez względu na wiek, płeć czy umiejętności sportowe. Głównym celem jest łączenie sportu z pięknem otaczającej przyrody. Biegi polegają na odnalezieniu w jak najkrótszym czasie punktów kontrolnych w lesie przy pomocy mapy i kompasu.

Odwiedzający mogą skorzystać z trzech tras:
-  dla najmłodszych (z opiekunem, w kilka osób lub samodzielnie);
-  dłuższej - dla dzieci starszych;
-  OPEN dla dorosłych.

Nadleśnictwo Przedborów promuje biegi na orientację, które łączą uprawianie sportu z poznawaniem otaczającej przyrody. Od zawodników wymaga się wytrzymałości, a przy tym koncentracji i szybkości w podejmowaniu decyzji.

Plac Pod Dębem to wymarzone miejsce dla osób, które na łonie natury znajdą spokój i odprężenie. Zapraszamy więc wszystkich miłośników pięknej przyrody do wypoczynku na terenie Nadleśnictwa Przedborów. Apelujemy jednocześnie o przestrzeganie ustalonych zasad zachowania się w lesie.

Opracowała: Sylwia Sieradzka

W dniu 4 czerwca 2020 r. zarządzeniem nr 22/2020 Nadleśniczego Nadleśnictwa Przedborów zostały wprowadzone regulaminy korzystania z obiektów rekreacyjno - wypoczynkowch i edukacyjnych zlokalizowanych na terenie Nadleśnictwa Przedborów.

 

ZALEW "BLEWĄZKA"

Zalew Blewązka wybudowany w Kobylej Górze na strumyku Meresznica rozlewa się
w malowniczym obszarze chronionym Wzgórz Ostrzeszowskich i Kotliny Odolanowskiej, w morenowym paśmie Wzgórz Trzebnicko-Ostrzeszowskich, wśród wielkich połaci lasów sosnowych.

To jedna z ważniejszych atrakcji wioski, powstała na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Z uroków zalewu korzystają nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale również liczni turyści mogący wypocząć na plaży i zażyć kąpieli albo powędkować w wodach pełnych ryb. Zalew ma długość około 900 m i szerokość ok. 520 m. Obejmuje 18 ha tafli wodnej.

We wschodniej części powstała piaszczysta plaża, przyciągająca latem okolicznych mieszkańców i turystów. Mieszczą się tu również ośrodki wypoczynkowe i wypożyczalnie sprzętu pływającego. Swoją siedzibę ma ostrzeszowski klub jachtowy Orion oraz letnia szkoła windserferów. Wokół zalewu biegną przepiękne ścieżki i szlaki rowerowe.

Teren gminy wpleciony jest w samochodowy, turystyczny Szlak Południowej Wielkopolski. Niedaleko wznosi się Krzyż Wielkopolski na Kobylej Górze - najwyższym szczycie Wzgórz Ostrzeszowskich i całej Wielkopolski (286 m n.p.m.).

Wokół zalewu powstała ścieżka edukacyjna, dofinansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ścieżka o szerokości 2 metrów i długości około 800 metrów swój początek ma przy parkingu i prowadzi przez teren leśny przy zalewie aż do tamy. Alejka urozmaicona jest ławeczkami i tablicami informacyjnymi. Nadleśnictwo Przedborów umieściło  tablice, na których znajdują się teksty na temat ochrony przyrody, środowiska, zwierząt. Są również tablice informujące o budowie zalewu i historii gminy Kobyla Góra oraz informacja o miejscowych zabytkach sakralnych.

Zapraszamy wszystkich miłośników pięknej przyrody do wypoczynku na terenie Nadleśnictwa Przyrody. Jednocześnie apelujemy o  przestrzeganie ustalonych zasad korzystania z obiektów rekreacyjno – wypoczynkowych i edukacyjnych zlokalizowanych na terenie Nadleśnictwa Przedborów.

Opracowała: Sylwia Sieradzka

Zapraszamy również do odwiedzania naszych rezerwatów przyrody, a co warto w nich zobaczyć prezentujemy tutaj: https://przedborow.poznan.lasy.gov.pl/rezerwaty-przyrody#.X1c40Yvgry0