Asset Publisher Asset Publisher

Konkurs Sygnalistów Myśliwskich - Złotoryja 2017.

Pierwszy wspólny sukces sygnalistów z nadleśnictw; Antonin, Kalisz i Przedborów w XII Kaczawskim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich – Złotoryja 2017.

Udział Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Echo Wandy" w XII Kaczawskim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich
ZŁOTORYJA 2017.

W dniach 18-19 marca 2017 roku odbył się  XII Kaczawski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich – Złotoryja 2017. Wśród licznego grona uczestników nie zabrakło również ZSM „Echo Wandy" działającego przy nadleśnictwach Przedborów, Antonin i Kalisz. Był to konkurs inaugurujący sezon zmagań wśród sygnalistów, przez co poziom konkursu był bardzo wysoki, a rywalizacja niezwykle wyrównana.

Konkurs podzielony był na kategorie solowe i zespołowe, w każdej z nich wydzielono klasy związane ze stopniem trudności granych sygnałów i tak poczynając od najprostszych: klasa D (dziecięca), klasa C, klasa B, klasy A i G (mistrzowskie). Sygnały obowiązujące na tym konkursie zostały wylosowane z puli sygnałów zakwalifikowanych do danej klasy. Zespoły ponadto mogły wypróbować swoje umiejętności w klasie MB (muzyki myśliwskiej), w tej klasie występuje dowolność doboru repertuaru, lecz muszą to być utwory przygotowane na rogi naturalne (niewentylowane). Inne instrumenty m.in. trąbki, rogi wentylowane, waltornie można zaś wykorzystać w kolejnej klasie MSH Salonie Hubertowskim, gdzie utwory można ubarwić również śpiewem.

Nasz Zespół w składzie:

Malwina Fikus (Nadleśnictwo Antonin);
Łukasz Wyrzykowski (Nadleśnictwo Kalisz);
Dominik Pawlak (Przedborów);
Zbigniew Bodura (Nadleśnictwo Przedborów);
Witold Sitkowski (Nadleśnictwo Przedborów);
Bartosz Kulawinek (Nadleśnictwo Przedborów),

wystartował w klasie B, w której zajął III miejsce oraz MB, w której uplasował się również na III pozycji zaraz za plecami legendarnego „Venatora" z Poznania. Jest to duże osiągnięcie, motywujące do dalszej pracy, gdyż tylko regularny trening i tzw. „ogranie" pozwalają zajmować miejsca na podium konkursów krajowych. Nagrodzone zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz statuetki z różnobarwnymi agatami, przypominające o miejscu odbywania się konkursu – Pogórzu Kaczawskim – Krainie Wygasłych Wulkanów o bogatej budowie geologicznej. Członkowie Zespołu również podczas solowych występów zajmowali wysokie miejsca. W klasie B wylosowano sygnały: Dzik na rozkładzie (sygnał stały), Jeleń na rozkładzie oraz Pióro na rozkładzie. W klasie MB Zespół zaprezentował utwory: Der Jäger aus Kurpfalz, Marsz Myśliwski nr 3, Hejnał Leśników Polskich.

Konkursowi towarzyszyły w tym roku uroczystości przekazania władzom Złotoryi klucza Dolnośląskiej Stolicy Kultury. Wśród wydarzeń towarzyszących wyróżnić należy również IX Otwarte Drużynowe  Mistrzostwa Polski w Wabieniu Jeleni. W niedziele odbyła się uroczysta Msza Hubertowska. Całość uroczystości zwieńczona została koncertami galowymi Zespołu Reprezentacyjnego PZŁ oraz zespołu z Czech – Trubaci OMS Prerov. Gościnnie wystąpił również wirtuoz skrzypiec – Artur Banaszkiewicz.

XII Kaczawski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich był poruszającym wydarzeniem, prawdziwą ucztą dla ucha i oka, wydarzeniem które trwale zapisze się w pamięci uczestników.

Bartosz Kulawinek