Asset Publisher Asset Publisher

Wielka Akademia Ratownicza RENEGADE/SAREX – 23 już za nami

W niedzielę 21 maja br. do Kobylej Góry już po raz drugi nad zalew Blewązka pojawiły się wszystkie służby cywilne, mundurowe i wojskowe odpowiedzialne za ratownictwo i bezpieczeństwo w naszym kraju.

Podczas pikniku można było podziwiać najnowszy sprzęt ratowniczy, obserwować także manewry, pokazy, ćwiczenia i wyjątkowe warsztaty służb. Jedną z największych atrakcji szczególnie dla najmłodszych były pojawiające się na niebie nad Kobylą Górą wojskowe śmigłowce ratownicze oraz symulator lotów JetZone24 , w którym można było spełnić swoje marzenie o lataniu. Podczas ww. wydarzenia nie mogło zabraknąć Służby Leśnej. Tym razem na stoisku edukacyjnym Nadleśnictwa Przedborów można było obejrzeć dzięki wsparciu leśników z Nadleśnictwa Antonin i Syców wyposażenie strażników leśnych oraz samochód terenowy, który służy do patrolowania terenów leśnych, a w razie potrzeby zamienia się w samochód gaśniczy.  Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się „dzika chemia”, czyli warsztaty z tworzenia naturalnych świerkowych soli do kąpieli, warsztaty plastyczne, nauka prawidłowego usuwania kleszczy oraz leśne gry i zabawy dla całych rodzin.

 Kolejną atrakcją dla najmłodszych było specjalne miasteczka edukacyjne, objęte patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Niedzielny piknik służb to była zaledwie część największych w Polce manewrów tj. ćwiczeń taktyczno – specjalnych RENEGADE/SAREX-23 z zakresu ratownictwa morskiego i lotniczego. Pierwsza część manewrów odbyła się 20 maja br. na terenie miasta Kalisza, była to część dedykowana jedynie służbą ratowniczym.

Organizatorem wydarzenia jest Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza Nocny Tropiciel – RENEGDE/SAREX.