Asset Publisher Asset Publisher

Zapisz się już dziś na warsztaty kulinarne!

Zapraszamy na wydarzenie pn. "Leśne Pitraszenie" 17 listopada 2023 r. o godzinie 12:00.

Zapraszamy na wydarzenie pn. "LEŚNE PITRASZENIE"
17 listopada 2023 r. o godzinie 12:00!

Nadleśnictwo Przedborów zaprasza miłośników natury, gotowania oraz przebywania na świeżym powietrzu na warsztaty kulinarne pn. „Leśne pitraszenie”-warsztat kulinarny połączony z wykładem na temat grzybów, roślin jadalnych i trujących polskich łąk i lasów, na spotkanie na Placu Pod Dębem, które odbędzie się 17 listopada 2023 roku o godzinie 12:00.

Pod okiem Andrzeja Adamusa szefa "Kuchni na dziko" uczestnicy warsztatów będą mogli zapoznać się z nowymi smakami i technikami kulinarnymi. Mamy nadzieję, że bezpłatne warsztaty kulinarne będą cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego. Uczestnicy warsztatów pod czujnym okiem profesjonalnego szefa kuchni będą mogli przygotować wyśmienite "dzikie" potrawy z produktów pochodzących z lasu. W menu znajdzie się dzika zupa, curry z sarny, bigos, ziemniaki z ogniska i leśna lemoniada z żurawiną, borówką i miętą oraz pieczone ziemniaki z „dzikim” gzikiem.

Podczas warsztatów nie zabraknie rozmów o właściwościach odżywczych i walorach smakowych dziczyzny, jak również i innych naturalnych produktów pochodzących z lasu. Wszystko po to, by zwrócić uwagę uczestników na to, że każdy z nas ma wpływ na ograniczenie produkcji odpadów, emisję CO2, a każdy produkt powinniśmy kupować z myślą o długości tzw. łańcucha dostaw.

Po smacznej degustacji uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach "Zero Waste", podczas których zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy, własnoręcznie przy użyciu jedynie nożyczek, farb i liści będą mogli stworzyć ekologiczne, modne i poręczne torby z zużytych t-shirtów.

Warto wiedzieć, że:

-mięso jest na szczycie piramidy żywieniowej i nie trzeba go jeść codziennie,

-ważne jest, aby wybierać żywność, która powstaje lokalnie i nie pochodzi z masowej produkcji, -mięso dzikich zwierząt jest pozbawione większości sztucznych substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia,

-polowania w Polsce odbywają się w ramach planowej gospodarki łowieckiej, która polega na kontrolowaniu populacji dzikich zwierząt, zapewniające zachowanie gatunku, jego zdrowotność i zmniejszające ilość szkód w rolnictwie i leśnictwie.

Warsztaty rozpoczynają się o godzinie 12:00. Szacunkowy czas trwania 3h.

Serdecznie zapraszamy, zgłoszenia należy dostarczyć do siedziby Nadleśnictwa Przedborów lub przesłać na adres mailowy beata.katna@poznan.lasy.gov.pl.

Wydarzenie zostanie zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Centrum Informacyjnemu Lasów Państwowych.